Haber Arşivi

GENİŞLETİLMİŞ YÖNETİM KURULU TOPLANTIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK
21.05.2024

Derneğimizin Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı, Yönetim Kurulu Üyelerimiz olan Trakya Birlik ve Yağlı Tohumlar Kırma Sanayicileri Derneği'nin ev sahipliğinde 21 Mayıs 2024 tarihinde Edirne'de gerçekleştirilmiştir. Toplantıda iç ve dış piyasalarda ortaya çıkan gelişmeler ve geçen ay gerçekleştirdiğimiz Bakanlık ziyaretlerimizde öne çıkan konular ele alınmıştır. Trakya Birlik ve Yağlı Tohumlar Kırma Sanayicileri Derneği'ne misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederiz.

TİCARET BAKANI SAYIN PROF. DR. ÖMER BOLAT BEY’İ ZİYARET ETTİK
29.04.2024

Başkanımız Sayın Tahir BÜYÜKHELVACIGİL, Başkan Yardımcımız Sayın Murat REKA ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sayın Akif KÜÇÜKBAY, Sayın Hakan ÇALEN, Sayın Houmer BALAZADEH, Sayın Metin ERTURHAN, Sayın Murat ERK, Sayın Mustafa ÇOBAN ve Sayın Uğur ALTAŞ, Ticaret Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer BOLAT Bey'i makamında ziyaret ettiler. Görüşme sırasında sektör talepleri Sayın Bakan'a iletildi. Sayın Bakanımıza nazik kabulleri ve karşılamaları için teşekkür ederiz.

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANI SAYIN İBRAHİM YUMAKLI BEY’İ ZİYARET ETTİK
29.04.2024

Başkanımız Sayın Tahir BÜYÜKHELVACIGİL, Başkan Yardımcımız Sayın Murat REKA ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sayın Akif KÜÇÜKBAY, Sayın Hakan ÇALEN, Sayın Houmer BALAZADEH, Sayın Metin ERTURHAN, Sayın Murat ERK, Sayın Mustafa ÇOBAN, Sayın Mustafa Nuri ÇOMU ve Sayın Uğur ALTAŞ, T.C. Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim YUMAKLI Bey'i makamında ziyaret ettiler. Görüşme sırasında sektör talepleri Sayın Bakan'a iletildi. Sayın Bakanımıza nazik kabulleri ve karşılamaları için teşekkür ederiz.

T.C. ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKAN YARDIMCISI SAYIN REFİK TUZCUOĞLU BEY’İ ZİYARET ETTİK
29.04.2024

Başkanımız Sayın Tahir BÜYÜKHELVACIGİL, Başkan Yardımcımız Sayın Murat REKA ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sayın Akif KÜÇÜKBAY, Sayın Hakan ÇALEN, Sayın Houmer BALAZADEH, Sayın Metin ERTURHAN, Sayın Murat ERK, Sayın Mustafa ÇOBAN ve Sayın Uğur ALTAŞ, T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Sayın Refik TUZCUOĞLU Bey'i makamında ziyaret ettiler. Görüşme sırasında sektör talepleri Sayın Bakan Yardımcısı'na iletildi. Sayın Bakan Yardımcımıza nazik kabulleri ve karşılamaları için teşekkür ederiz.

NİSAN AYI YÖNETİM KURULU TOPLANTIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK
29.04.2024

Yönetim Kurulu Toplantımız 25 Nisan 2024 tarihinde Ankara'daki Dernek Merkezimizde gerçekleştirildi. Toplantıda iç ve dış piyasalarda ortaya çıkan gelişmeler değerlendirildi ve Ticaret Bakanlığı'na, Tarım ve Orman Bakanlığı'na ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na iletilmesi talep edilen hususlar istişare edildi.

41. OLAĞAN GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK
6.03.2024

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği'nin 41. Genel Kurulu Türkiye Odalar Borsalar Birliği'nde(TOBB) 06.03.2024 tarihinde gerçekleştirildi. Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı'na 5. kez büyük bir teveccüh ve oy birliği ile yeniden Tahir BÜYÜKHELVACIGİL seçilmiştir. Başkan Tahir BÜYÜKHELVACIGİL konuşmasında özetle; "1975"te kurulan Derneğimiz; ekonomik değeri, 10 milyar dolara ulaşan yağ sektörüne başarı ile hizmet etmektedir. Bu yıl, Derneğimizin 49. yılına 49 üyemizle birlikte ulaşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Yağlı tohumların "stratejik ürün" olarak ilan edilmesini, ekilebilir arazi varlığımızın arttırılmasını, çiftçimizi destekleyici politikaların benimsenmesini ve bu alanda bir üretim hamlesini başlatmalıyız. Ülke olarak tarih boyunca olduğu gibi bugün de küresel güç mücadelesinin odağında yer alan stratejik bir bölgedeyiz. Dolayısıyla bölgede meydana gelen her türlü olaydan etkilenmemiz kaçınılmaz olduğu gibi son üç yılda tüm dünyayı etkileyen salgın ve savaşlar hem ülkemizi hem de dünyayı etkisi altına aldığı malumlarınızdır. Tarımsal üretim kapasitesiyle Avrupa"da birinci ve dünyada ilk 10 ülke arasında yer alan ülkemizin bu güçlü yapısını doğru politikalarla korumalıyız. Bu da öngörülebilirlik, iyi bir planlama ve sürdürülebilirlik ile gerçekleştirilebilir. En önemli hedefimiz bitkisel yağ sektörü olarak ihtiyacımız olan 3 milyon ton ayçiçeğini ülkemiz topraklarından karşılayabilmek ve temel gıda maddemiz olan ayçiçeğini ithal etmek zorunda kalmamızdır. Ayrıca alternatif olarak yağlı tohumlarda, yerli kanola, aspir, soya vs. ekilmesi de desteklenmelidir. BYSD olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da birlik ve beraberlik ruhuyla, ortak akılla, modern tesislerimizle, bitkisel yağ üretimindeki teknolojik avantajımızla üretmeye, hem sektörümüze hem de ülke ekonomimize katkı vermeye devam edeceğiz. Allah gönlümüzü zengin, emeğimizi ve kazancımızı bereketli, milletimizin birlik ve beraberliğini daim kılsın." demiştir.

MART AYI YÖNETİM KURULU TOPLANTIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK
6.03.2024

Yönetim Kurulu Toplantımız 6 Mart 2024 tarihinde Türkiye Odalar Borsalar Birliği'nde TOBB) gerçekleştirilmiş olup, toplantıda Yönetim Kurulu görev belirlenmesi yapılmıştır.

OCAK AYI YÖNETİM KURULU TOPLANTIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK
24.01.2024

Yönetim Kurulu Toplantımız 24 Ocak 2024 tarihinde Ankara'daki Dernek Merkezimizde gerçekleştirilmiş olup, toplantıda Genel Kurul tarihinin belirlenmesi, iç ve dış piyasalarda ortaya çıkan gelişmelerin değerlendirilmesi konuları ele alınmıştır.

TİCARET BAKAN YARDIMCISI ÖZGÜR VOLKAN AĞAR’I ZİYARET ETTİK
16.11.2023

Başkanımız Tahir Büyükhelvacıgil, Başkan Vekilimiz Şükrü Çin, Cargill temsilcileri Songül Aras Yılgın, Demokan Konyalıgil ve Dernek çalışanımız Cengizhan Önsel, 15 Mayıs 2023 tarihinde Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Özgür Volkan Ağar’ı ziyaret ettiler. Görüşmede sektörel sorunlar ele alındı.

41'İNCİ OLAĞAN GENEL KURULU BİLGİLENDİRMESİ
16.11.2023

Derneğimizin 41. Olağan Genel Kurulu 6 Mart 2024 Çarşamba günü saat 10.00'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sosyal Tesisleri- ANKARA'da gerçekleştirilecektir. Üyelerimize saygıyla duyurulur. Davetiye için tıklayınız

Bilgi Notu

Tarım ürünleri ticaretinde 2019 yılı itibari ile dış ticaret açığımız yokken, yağlı tohum ve türevlerinde dış ticaret açığımız yıllık 2.5 milyar dolar civarındadır.

ayrıntılı bilgi

Derneğimiz, toplantılarını sadece yönetim kurulu toplantıları ile sınırlamayıp, bölge toplantılarına da yer vererek, bölge sanayicilerimizin sorunlarını paylaşma ve çözüm bulma açısından gerekli iletişim ortamını sağlamıştır.

Web Sayfası Sponsorları