“YENİ DÖNEMDE SEKTÖRÜMÜZÜ BÜYÜTEREK EKONOMİMİZİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAĞIZ”

Çok kıymetli üyelerimiz, Değerli paydaşlarımız;

Bu sene 43’üncü kuruluş yıldönümünü kutlayan Derneğimizin görünen yüzü ve kamuoyu ile buluşma platformu olan internet sitemizi, siz kullanıcılarımızın bilgilere çok daha kolay ve pratik bir şekilde ulaşabilmelerini sağlamak ve duyurularımızı sizlere daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaştırabilmek için yenilemiş bulunuyoruz. Altyapısını daha da güçlü hale getirdiğimiz sitemizde mevzuat bilgilerine, sektörel haberlere, yeniliklere, etkinliklere ve duyurulara daha hızlı ulaşmak mümkün olacak.

Yeni yüzüyle daha aktif ve daha kapsamlı hale getirdiğimiz sitemizde, güncel gelişmeleri değerlendirmek üzere hayata geçirdiğimiz ‘Başkanın Kaleminden’ köşesinde her ay sizlerle buluşacağım. Sektörümüzün sorunlarını, taleplerini ve duyurularını bir kez de buradan dile getirecek, siz değerli üyelerimizin de önerileriyle önemli konulara parmak basacağım. Yeni sitemizde sizlerle her ay bu köşede bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyorum.

MİLLETİMİZ ÖNEMLİ BİR DEMOKRASİ SINAVINI DAHA TAMAMLADI

Milletimiz 24 Haziran’da çok önemli bir demokrasi sınavını daha büyük bir erdem ve ferasetle tamamladı. Demokrasi adına bir zafer olan Cumhurbaşkanı ve 27’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı ve uğurlu olmasını, huzur ve refahı daim kılmasını dilerim. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne başarılı bir şekilde geçen büyük Türkiye’miz için bu başarı hikâyesini yazan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı gönülden tebrik ediyorum.

Ülkemizin değerli basınıyla da paylaştığım üzere; siyasi güven ve istikrar ortamının devam ettiği önümüzdeki dönemde ekonomiye odaklanmak, üretim, yatırım ve istihdamı artıracak reformları hayata geçirmek büyük önem taşıyor. Tarım ve gıda sektörleri de ülkemiz ve vatandaşlarımız için en kritik sektörlerden biri olması sebebiyle dikkatle ele alınması gereken başlıkların başında geliyor.

ÖNCELİKLİ BEKLENTİMİZ TAĞŞİŞ YASASININ ÇIKMASI

Büyüklüğü 8 milyar doların üzerinde olan bitkisel yağ sanayi sektörü olarak, bizim yeni dönemde öncelikli beklentimiz; uzun süredir gündemde olan ve TBMM’de bekleyen ‘Tağşiş Yasası’nın çıkmasıdır. Özellikle ayçiçeği ham yağı ile kanola, aspir tohumlarından elde edilen ham yağlar arasındaki fiyat farklılıkları tağşiş sorununa yol açıyor ve haksız rekabete sebep oluyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan denetimler ile gümrük kapılarındaki kontrollerin artırılması ve caydırıcı cezaların uygulanması tağşiş

sorunu ile mücadelede önemli bir mesafe kat edilmesini sağlayacaktır. Tüketicinin de yanıltılmasına sebep olan bu sorunun çözümü sektörümüz için büyük öneme sahiptir. Tüketicilerin ve de sektörümüzün zarar görmesini önleyecek bu yasanın öncelikli düzenlemeler arasına alınmasını ve yeni dönemde çıkarılmasını ümit ediyoruz.

YAĞLI TOHUMLAR STRATEJİK ÜRÜN KAPSAMINA ALINMALI

Sektörümüz için bir diğer önemli başlık ise; yağlı tohumların stratejik ürün kapsamına alınması gerekliliğidir. Yağlı tohum üreticisinin, destekleme politikaları ile para kazanabilen ve geniş alanlarda üretim yapabilen bir konuma gelmesi gerekiyor. Sektörün hammaddede dışa bağımlılıktan kurtulması için yerli üretimin mutlaka arttırılması gerekiyor. Dışa bağımlılıktan kurtulmak için de uygun tarım politikalarının geliştirilmesi, ekim alanının en az 2 kat artırılması ve yılda en az 2,5 milyon ton ayçiçeği tohum üretiminin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Bilindiği üzere; yağlı tohumlar dünyada stratejik ürün kapsamındadır. Ülkemizde de bu kritik adımın atılması ve ‘stratejik ürün’ kapsamına alınması en önemli hedeflerimiz arasındadır. Bitkisel yağ sanayi sektörümüz 8 milyon ton yağlı tohum işleme ve kırım tesisleri ile 4 milyon ton rafineri kapasitesiyle güçlü bir potansiyele ve modern bir teknolojiye sahiptir. Yeni dönemde yağlı tohum üretim kapasitemizi artırmak ve ham madde ihtiyacımızın tamamını ülkemiz dahilinde karşılamak en öncelikli hedeflerimizden birisidir.

Bu yeni dönemde daha çok çalışmamız gerekiyor. İlgili kurum ve kuruluşlarla koordinasyon ve işbirliği içerisinde sektörümüzün daha da büyümesini ve güçlenmesini sağlayarak, büyük Türkiye’nin gücünü sağlamlaştırmak en büyük amacımız. Bizler, sektörümüz ile Bakanlıklarımız arasında köprü olup sesimizi, dilek ve taleplerimizi duyurmaya devam edeceğiz. Devletimize, devlet büyüklerimize güvenimiz sonsuz.

Yeni dönemin ülkemiz için, milletimiz için, ekonomimiz için hayırlı olmasını, huzur dolu mutlu ve güzel günlere vesile olmasını dileriz. Önümüzdeki ay sizlerle yeniden buluşmak dileğiyle…

TAHİR BÜYÜKHELVACIGİL
Yönetim Kurulu Başkanı

Bilgi Notu

“BİTKİSEL YAĞDA PLANLI ÜRETİM 16 MİLYAR DOLARIN TÜRKİYE’DE KALMASINI SAĞLAR”

Derneğimiz, toplantılarını sadece yönetim kurulu toplantıları ile sınırlamayıp, bölge toplantılarına da yer vererek, bölge sanayicilerimizin sorunlarını paylaşma ve çözüm bulma açısından gerekli iletişim ortamını sağlamıştır.