“SEKTÖRÜMÜZÜN GÜÇLENMESİ İÇİN DURMADAN ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Çok kıymetli üyelerimiz, Değerli paydaşlarımız;

Bitkisel yağ sanayi sektörü için önemli gelişmelerin yaşandığı bir yılı daha geride bırakıyoruz. 1975 yılından bu yana sektörümüzün daha da gelişmesi hedefiyle faaliyet gösteren Derneğimiz, bitkisel yağ sektörünün kamuoyundaki sesi olmuştur. Sektörün sorunlarının ve taleplerinin duyulması noktasında önemli bir göreve sahip olan Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği olarak, çalışmalarımıza artık yeni adresimizde devam edeceğiz. Ankara’nın cazibe merkezi Çukurambar’da aldığımız yeni merkezimizi derneğimize kazandırdık. Bundan sonraki süreçte yeni adresimizde daha güçlü çalışmalarımızla bitkisel yağ sektörüne yön vermeye devam edeceğiz.

BİLİM KURULU KÖŞESİ OLUŞTURUYORUZ

Altyapısını daha da güçlü hale getirdiğimiz ve siz değerli takipçilerimize daha hızlı bilgilendirme yapabilmeyi amaçladığımız web sitemize bir yenilik daha katma çabası içerisindeyiz. Web sitemize, akademisyen hocalarımızdan oluşan bir “Bilim Kurulu Köşesi” eklemeyi hedefliyoruz. Bu köşemizde yeni bilimsel çalışmalar, makaleler ve sunular da yer alacak. İleriki dönemde ise bu faaliyetimizi hakemli yayın statüsüne kavuşturmayı hedefliyoruz.

Bunun yanı sıra bitkisel yağ sektöründe önemli bir ihtiyacı giderecek nitelikte paydaşlarımıza çok geniş istatistiki bilgileri içeren bir veriler sayfasını da web sitemizde sektörün bilgilerine sunacağız.

TASARIYA OLUMLU KATKIDA BULUNMAK İÇİN HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Yüce Meclisimizde çok önemli bir kanun teklifi geçtiğimiz günlerde yasalaştı. ‘Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek Resmi Gazetede yayımlandı. Söz konusu kanun, üreticiden tüketiciye, sanayi sektöründen hizmet sektörüne kadar toplumun geniş kesimlerini derinden etkileyecek.

Üretilen her litre bitkisel yağ için, geri kazanım payı olarak üreticiden 50 kuruş tahsil edilmesinin öngörüldüğü yasa, henüz kanun tasarısı aşamasındayken görüşe açılmadığından dernek olarak katkıda bulunma şansı yakalayamadığımızı ifade etmek isterim. Bu önemli tasarıya olumlu katkılarda bulunmak niyetiyle kanun görüşmeleri sırasında geç de olsa sürece dâhil olarak görüşlerimizi aktardık. Katkı ve taleplerimiz doğrultusunda TBMM’ deki görüşmelerde, ödenecek katkı payı 50 kuruştan 10 kuruşa, birimi ise litreden kilograma dönüştürülmüştür. Kanundan sonra yönetmelik ve tebliğ gibi alt mevzuatların oluşturulması aşamasında daha fazla katkı sunmak için sektörümüz adına her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu bu vesileyle belirtmek isterim. Hem üreticimiz, hem de tüketicimiz kazanırken, çevrenin de korunması en büyük arzumuzdur.

KALİTELİ VE UCUZ YAĞ İÇİN NEREDEYSE SIFIR KAR MARJIYLA ÜRETİM YAPIYORUZ

Bitkisel yağ sektörü olarak, Enflasyonla Topyekün Mücadele programına bizler de var gücümüzle destek veriyoruz. Bu kapsamda tüketiciye kaliteli ve ucuz bitkisel yağ sunmak üzere bir süredir neredeyse sıfır kar marjına yakın bir şekilde üretime devam ediyoruz. Ayçiçeği yağı temel gıda maddelerinden biridir. Birlik, beraberlik ve milli dayanışma ruhu ile enflasyonla mücadelenin başarılı olacağına yürekten inanıyoruz.

Ayrıca, her zaman öncelikli konumuz olan ve sürekli takipçisi olduğumuz tağşiş olayları üzerine hukuk büromuz, resmi makamlarla işbirliği içerisinde kararlılıkla hareket ederek, piyasaya sürülen merdiven altı sağlığa zararlı yağların takibini yapıyor ve yasal işlemleri sürdürüyor. Büyüklüğü 8 milyar doların üzerinde olan bitkisel yağ sanayi sektörü olarak ‘Tağşiş Yasası’nın çıkması yeni dönemde de en büyük beklentimizdir.

2018 AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİ İÇİN KARLI BİR YIL OLDU

2018 yılı ayçiçeği eken çiftçilerimiz açısından son derece karlı bir yıl oldu. Bu sonucun önümüzdeki yıllarda ayçiçeği ekim sahalarının artışına yardımcı olacağını umuyoruz. Bunun yanı sıra önümüzdeki yıllarda ayçiçeği destek fiyatlarının artırılması halinde yağlı tohum açığımızın kapanması yolunda önemli bir fırsat yakalayacağımıza inanıyorum. Sektör olarak, hammadde ihtiyacının yerli üretimle karşılanmasını hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için ayçiçeği ekim alanımızı 2 katına çıkarmalı ve en az 2,5 - 3 milyon ton ayçiçeği tohumu üretmeliyiz.

Sektörümüzün daha da büyümesini ve güçlenmesini sağlamak için hiç durmadan çalışmaya devam ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle yeni yılın ülkemize, milletimize hayırlı olmasını temenni ediyor, 2019’un ülkemiz için huzur, mutluluk ve güzelliklerle dolu günler getirmesini diliyorum.

Saygılarımla...

TAHİR BÜYÜKHELVACIGİL
Yönetim Kurulu Başkanı

Bilgi Notu

“BİTKİSEL YAĞDA PLANLI ÜRETİM 16 MİLYAR DOLARIN TÜRKİYE’DE KALMASINI SAĞLAR”

Derneğimiz, toplantılarını sadece yönetim kurulu toplantıları ile sınırlamayıp, bölge toplantılarına da yer vererek, bölge sanayicilerimizin sorunlarını paylaşma ve çözüm bulma açısından gerekli iletişim ortamını sağlamıştır.

Web Sayfası Sponsorları