YAĞLI TOHUMLU BİTKİLER VE BİTKİSEL YAĞLAR KONFERANSI 2016 TAMAMLANDI


Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneğinin her yıl geleneksel hale gelen “Yağlı Tohumlu Bitkiler & Bitkisel Yağlar Konferansı 2016” 8 Eylül 2016 tarihinde İstanbul Ataköy Sheraton otelde geniş bir katılımla gerçekleştirilmiştir. Toplantıya bitkisel yağ sanayicileri, paydaşlar, kamu yetkilileri ve Üniversitelerden akademisyenler iştirak etmişlerdir. Yerli ve yabancı uzmanlarca Dünya ve Türkiye’de yağlı tohumlu bitkiler ve ham yağların üretim ve arz-talep dengeleri değerlendirilmiş, sektör ilgililerince tartışılmıştır.

 

Konferansın açılış konuşmasında BYSD Başkanı Sn. Tahir BÜYÜKHELVACIGİL 2016 yılı Dünya ve Türkiye yağlı tohum ve hamyağ üretimlerine değinerek, başta tağşiş ve hammadde de dışa bağımlılık olmak üzere sektör sorunlarını dile getirmiştir. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya ALTUNYALDIZ, Bir sektör bu kadar heyecanla, katılımı yüksek oranla yılda bir defa da olsa meselesinin sahibiyse bu sektör eminim ki her sorununu çözmeye muktedir olduğu aktarmıştır. Türkiye İş Bankası İktisadi Araştırmalar Birim Müdürü Sn. Alper GÜRLER ve Merkez Bankası Araştırma ve Para Pol. Genel Müdür Yrd. Sn. Çağrı SARIKAYA Türkiye ekonomisinin mevcut durumu ve beklentiler konusunda katılımcıları bilgilendirdi, geleceğe dair öngörülerini paylaştılar.

 

Konferansta Dünya’da ve Karadeniz Ülkelerinde Yağlı Tohum İle Ham Yağ Üretimi, Türkiye’de Ayçiçeği Tohumu Arz ve Talep Dengesi, Gıda Sanayi, Tüketici Algısı ve İletişim, Bitkisel Yağ Sektöründe Mevzuat Uyumsuzlukları İle Mücadele, Pamuk Tohumu Üretimleri, Arz-Talep Dengesi ve Dünya ve Türkiye’de Zeytinyağındaki Son Gelişmeler konularında yerli ve yabancı konu uzmanlarınca sunumlar yapılmıştır.SUNUMLAR

 

Tahir BÜYÜKHELVACIGİL

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

Çağrı SARIKAYA

Merkez Bankası Araştırma ve Para Politikası Genel Müdür Yardımcısı

 

Alper GÜRLER

Türkiye İş Bankası İktisadi Araştırmalar Birim Müdürü

 

Türkiye’de Ayçiçeği Tohumu Üretimi ve Arz-Talep Dengesi

Hakan ÇALEN - Trakya Birlik Genel Müdürü

 

Gıda Sanayi, Tüketici Algısı ve İletişim

İlknur MENLİK - TGDF Genel Sekreteri

Bitkisel Yağ Sektöründe Mevzuat Uyumsuzlukları ile Mücadele

Prof. Dr. Aziz TEKİN - A.Ü. Mühendislik Fakültesi Dekanı

 

Dünya ve Türkiye’de Zeytinyağındaki Son Gelişmeler

Ümit ERSOY - Ana Gıda A.Ş. Genel Müdürü

 

Türkiye Pamuk Tohumu Üretimi ve Ham Yağ Üretimi                 

Hüseyin Nuri ÇOMU - GÜNYAĞDER Başkanı
E-Posta :  
Şifre :